2014 veebruar 18 Huvilistele sotsiaalmaksu osas

Huvilistele sotsiaalmaksu osas

Head inimesed, nii ajakirjanikud kui teised tublid.

Mul on suur palve, et te ei teeks sotsiaalmaksu suuruse üle arutamisel suurt ja sisulist viga, mis tekib vastavate numbrite tabelist ritta ajamisel.

Kõigepealt tuleb arvestada sellega, et ei ole võrreldavad riigid, kus on sotsiaalkindlustus ja kus ei ole sotsiaalkindlustust. See tõde kehtib eriti siis, kui võrdluse alla võetakse kas või OECD riigid, muudest juhtudest rääkimata.

Isegi Euroopa sees ei saa neid numbreid võrrelda ja seda kahel põhjusel.

Näiteks tervishoid on paljudes riikides korraldatud mitte kindlustuse põhimõttel, vaid on riigi ja ka omavalitsuste eelarvete kaudu rahastatav suurus. Ehk siis selle eest tasutakse muude maksude abil.

Teiseks – ka pensionikindlustused on erinevad, sest nii mitmeski riigis on lisaks riiklikule pensionikindlustusele ka tööandja pension, mis põhineb tööandjate ja ametiühingute kokkulepetele. Ka sinna tehakse sissemakseid töötasu pealt, aga maksukoormuses see number ei kajastu ega peagi kajastuma. See kehtib ka näiteks töötuskindlustuse kohta.

Tabelites järge ajades saate pildi, mis tegelikule elule ei vasta. Ehk siis tööjõu pealt makstakse sageli ka peale maksude kokkuleppelisi sissemakseid ja siis tulevad need tabelid hoopis teistsugused.

Tagasi blogisse