ossinovski

Jevgeni Ossinovski, SDE esimees

Eesti ees seisvad suured otsused ja ühiskondlike väärtuste ohustamine radikaalsete jõudude poolt nõuavad riigimehelikkust, kus ühiskonna pikaajaline huvi tuleb seada kitsast erakondlikust huvist ettepoole. Just seepärast toetan riigikogu esimehe, meie erakordse Eiki Nestori kandidatuuri presidendiks, sest teist nii veendunud humanisti, demokraati ja riigimeest on Eestis raske leida.
Eiki räägib asjadest lihtsalt ja selgelt. Mis aga olulisem, temas puudub tähtsa riikliku eksperdi üleolevus. See on Eiki üks ägedamaid omadusi. Temas ei ole võltspaatoslikkust. Eiki ei pea ennast oma vestluspartnerist kunagi targemaks, ehkki tavaliselt ta seda on. Eiki parim omadus on oskus olla oma.
Ta ei püüa kunagi vormida teisi enda mõttemallide järgi, vaid kui miski tema maailma ei mahu, avardab ta oma mõttekategooriaid. Just seepärast on Eiki mõtted alati värsked. Samas, selles pidevas muutumises on Eiki väärtuseline selgroog jäänud alati kindlalt paika: riik on vaba inimese oma. Seda tunnet on Eesti inimestel vaja täna rohkem kui varem.

 

Indrek_saar

 

Indrek Saar, saarlane

Eiki on tõeline riigimees, ka siis, kui selleks tuleb vastuvoolu ujuda. See on aastate jooksul korduvalt tõestust leidnud, kuna tegemist on Eesti poliitika tõelise Grand Old Man’iga.

Lisaks on tal erakordselt hea huumorimeel. Eiki oleks ideaalne naabrimees, kui ta hiidlane poleks.

 

 

heljo-pikhof

 

Heljo Pikhof, riigikogu õiguskomisjoni esimees

Eiki teab, mis ta teeb, etteütlejat ta ei vaja, tarka nõu kuulab ometi. Haarab lennult, ja siiski asja tuuma tabades. Liiati on ta vahetu, (poliit)mängud ei ole põrmugi tema rida. Hea tõestus selle kohta, et poliitikat saab teha inimlikult. Ja aastakümneid poliitikat kujundades inimeseks jääda. Teadmisi ja kogemusi jagub Eikil mitme presidendi jagu.

 

andres-anvelt

 

Andres Anvelt, riigikogu SDE fraktsiooni esimees

Eikist räägitakse meedias palju kui mõnusast naabrimehest ehk lahedast rahvamehest, pikkadest juustest väljakasvanud hipist, lõbusast plaadikeerutajast ja muhedast seltsilisest. See on kindlasti õige, kuid minu jaoks on Eiki eelkõige riigimees – aus ja õiglane poliitik, kes mõistab tal lasuvat vastutust riigi ja rahva ees. 90ndatel oli Eiki üks nendest, kes võttis vastutuse näiteks tänase ravikindlustuse rajamise eest. Me võime seda küll kritiseerida, kuid me ei otsi sellele kontseptuaalseid alternatiive, vaid pigem tahame olemasolevat parandada. Eiki vastutab alati oma sõnade ja tegude eest. Ei poe peitu ebameeldivate teemade ees, mis teebki tast tõelise riiigimehe. Inimese, kes passiks hästi presidendiks juhtimaks riiki ja austamaks inimest.

 

toomas-jurgenstein

 

Toomas Jürgenstein, riigikogu liige

Mulle tundub, et Eiki usaldab inimesi, oskab neid kuulata ega püüa kedagi aktiivselt ümber kujundada. Pean sellist omadust juhile väga oluliseks, sest hea tulemuseni poliitikas jõuab see, kes suudab erinevate isiksuste vaimset ja füüsilist potentsiaali kasutada. Erinevate ideede lõimija ja kokkuliitja on Eiki kindlasti.

 

monika

 

Monika Maljukov, Noorte Sotsiaaldemokraatide president

Eiki Nestor on inimeste inimene ja president peabki just selline olema. Eiki väärtustab igaüht ning on oma põhimõtetest lähtudes Eesti rahva heaks aastakümneid panustanud. Eiki julgeb oma mõtteid välja öelda ja mitte ainult öelda, vaid ka inimeste ja kogu Eesti ühiskonna nimel tegutseda. Temasuguseid on kahjuks vähe, seega tema eeskuju Eesti Vabariigi Presidendina oleks vajalik kogu ühiskonnale.

 

mailis-ostra

 

Mailis Ostra, sotsiaalpedagoog

Minu peres peetakse lugu rahumeelsetest, sügavamõttelistest, tasakaalukatest ja arukatest poliitikutest. Tõeline poliitik, riigimees tegutseb pühendunult ja südamega järgmise põlvkonna, mitte järgmiste valimiste nimel. Ta ei põle ereda leegiga läbi, vaid oskab ennast hoida rahvale, sest riik on rahvas ning riigimees rahva oma – nagu Eiki.

 

Helene Vetik

Helene Vetik, minitütar, disainer ja blogija

Minu Madise issi Eiki ühendab endas Kanada peaministri Justin Trudeau šarmantsust, kõigist inimestest võrdselt hoolimist ühes endise Uruguai presidendi José Mujica maalähedase ontlikusega. Ja see on äärmiselt tuus, et minu lähedane inimene toob poliitikasse sellist südamlikkust mida imetlen üksikute väljamaa tegijate puhul. Ma usun, et Eesti on valmis presidendiks, kes olenemata edukast Toompea karjäärist veetnud pere-elu lihtsas paneelmaja korteris, omamata autot. Presidenti, kes teab kuidas on eesti elu minu ja sinuna. Uskumatu, et meil on üldse võimalus sellist presidenti saada.

 

 

Martin Kukk, endine riigikogu liige

Poliitikas saavutavad mõju ja tulemusi need, kes suudavad ehitada liite. Näiteks tänane parlamendi esimees Eiki Nestor on üks mõjukamaid saadikuid mitte seetõttu, et ta esindab parasjagu mõnd populaarset ühiskondliku liikumist, vaid sest ta on osalenud pikaajaliselt Eesti juhtimisel sildade ehitajana, mitte nende lõhkujana. (ERR, 06.07.2016)

 

Laura Nestor

Laura Nestor, minitütar ja fotograaf

Minu 4-aastase tütre kõige lemmikum mängukaaslane on kindlasti tema vanaisa Eiki. Koos ehitavad nad kõhuli põrandal olles nii suuri linnu seal elavate väiksete tegelastega kui ka peavad kohvikuid ja poode. Nende mängud kestavad tundide viisi. “Temaga saab ju lõpmatuseni mängida ja mürada!” selgitab tütar, miks talle vanaisa nii hirmsasti meeldib. Eikil on imeline anne olla siiralt kannatlik ja igaühega nö ühel lainel. Eikil on alati sinu jaoks aega. Tema rahulik meelekindlus ja ausus on eeskujuks järeltulevatele põlvedele.

 

Katrin Saks

Katrin Saks, TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi direktor

Seda, et Eiki Nestor on avatud ja inimese moodi rääkida mõistab, teavad meil ju kõik, aga olen tema juurde  saatnud viimastel aastatel ka palju välisajakirjanikke ning kuulnud hiljem nende suust, et just Nestoriga kohtumine aitas neil Eestit ja eestlasi mõista, meie keerulist lugu lahti harutada.

Ise olen aga paljude aastate jooksul kogenud hoopiski seda, kuidas ta keerulisi asju kokku sõlmida suudab. Ja koostöövõime on praegusel ajal üks kuldaväärt oskus.

Eikist saaks üks hea hõimupealik, kes tunneb märgisüsteemi ja koodi. Ta ei ajaks teibasse neid, kel veidi teistsugune kuuesiil ega vahetaks põhimõtteid klaashelmeste vastu.

 

Guido Kangur1

Guido Kangur, näitleja

Mulle meeldib Eiki avatus ja sõbralikkus. Tunnen, et meie mõttelaad on sarnane.
Ta on väga sümpaatne ja ma usaldan teda. Meid ühendab armastus muusika vastu. Mul on rõõm, et Eiki on Sõru Jazzi iga-aastane külaline ning veel suurem rõõm, et ta nõustus sel aastal üles astuma DJ-na meie väiksel festivalil ja muidugi võitis ta oma lugude valikuga publiku südame.
Anders Härm1

Anders Härm, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi juhatuse liige

Mingis mõttes on Eiki Nestor eesti poliitika Bernie Sanders ja erinevalt Bernie Sandersist on Eikil võimalus presidendiks saada. Ei, ma arvan, et ta on hetkel ainus mõeldav kandidaat sellele kohale. Tal on kõik omadused, et olla Eestile hea riigipea: tagasihoidlik ent enesekindel, kannatlik ja rahumeelne, hea suhtlejana suuteline lävima enamuse poliitiliste jõududega ja mis peamine: ta on võrdselt võimeline suhtlema nii kodanike kui ka rahvusvahelise poliitilise eliidiga. Ja sugugi mitte väheoluline pole asjaolu, et ta on vaimukas, mis on eesti poliitikas üks vägagi alahinnatud omadus. Tema karisma on tema intellekt. Maailmas, kus ühe riigi juhid ülistavad rumalust ning süüdistavad haritust seitsmes surmapatus ning kus teine riik on valimas oma liidriks üht kurikaga ähvardavat jõmmi, on see tõeline väärtus, millel on kaalu nii sise- kui ka välispoliitikas.
Eiki Nestori poliitiline kogemus on meeletu. Ta on poliitikas olnud aastakümneid ja kindlameelselt seisnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna vasakul serval oma väärtuste ja maailmavaate eest. Sotsiaalsed teemad – majanduslik ebavõrdsus, võrdõiguslikkus ja töötajate kaiste—, need on olnud tema poliitiliseks prioriteediks läbi aastate. Nestor on olnud Riigikogus 1992. aastast alates, kõigis taasiseseisvumisaegsetes koosseisudes. See teeb praeguse seisuga 24 aastat, mis on tõeliselt pikk aeg, mille jooksul Eiki on jõudnud olla nii minister kui Riigikogu esimees. Kas teile meenub mõni skandaal, mis temaga seostub? Tema on poliitik, kes tõesti väärib Rahva Saadiku nimetust. Ja mida muud president on kui riigi saadik tema enese ehk siis rahva, kodanike juures ja nende kodanike saadik maailmas. Keegi ei sobi selleks paremini kui tema.